ליסינג או רכישת רכב במזומן בתקופת משבר כלכלי- קורונה

השאלה האם כדאי לבצע עסקאות ליסינג או רכישת רכב בתקופה הקורונה שללא ספק מסתמנת כתקופה של משבר כלכלי לא פשוט, היא שאלה מורכבת ולא תמיד תהיה לה תשובה חד משמעית. תקופת הקורונה יכלה להעמיד הזדמנויות בפני הלקוח מחד, אך להכיל בתוכה גם סיכונים רבים מאידך. ברם, חשוב לתת את הדעת על מספר מרכיבים שנזכיר עתה.

השפעת חוסר הוודאות של תקופת הקורונה על שוק הליסינג ורכישת רכבים
באופן כללי, משבר כלכלי הוא מצב בו יש חוסר וודאות רבה בכל ענפי המשק השונים. בדרך כלל, חוסר וודאות במשק מביא לירידת מחירים ומצב זה אמור לשרת טוב יותר את המחפשים לקנות רכב. אולם דווקא במשבר הקורונה הביקוש לרכבים משומשים וחדשים עלה. לתופעה זו מספר הסברים: עסקים רבים המשיכו לעבוד- ענף הבניה , טכנאים , ענף המזון וכו'. הצורך ברכבי שליחויות עלה משמעותית ובנוסף, אנשים פרטיים העדיפו לרכוש רכבים פרטיים מאשר לנסוע בתחבורה ציבורית ולהסתכן בחשיפה לנגיף הקורונה. בנוסף לזה, היה ירידה ביבוא של רכבים לארץ מה שעוד יותר העלה את הביקוש. יחד עם זאת, היו לקוחות שחששו, בעידן זה של חוסר וודאות, להתחייב לעסקה ארוכת טווח ופנו לעסקה של השכרת רכב חודשית. לעומת זאת, לקוחות עסקיים רבים ראו יתרון בבצוע עסקת ליסינג דווקא בתקופת הקורונה ועל ידי כך להשאיר את האובליגו, מסגרת האשראי, הבנקאי פנויה לניהול השוטף של העסק ובאותה עת להכיר בחשבוניות החודשיות כחלק מהוצאות הרכב. 

הקושי במימון רכב - רכישת רכב במזומן או בליסינג?
אחד הפרמטרים העיקריים בליסינג, קשור בעובדה כי זוהי עסקת תשלומים ארוכת טווח. עבור לקוח המעוניין בליסינג פרטי או עסקי, בעיקר בתקופת משבר בה קשה להוציא סכומי כסף גדולים, תהווה עסקת הליסינג אפשרות טובה יותר, משום שאין היא דורשת את כל סכום הקנייה במעמד חתימת החוזה (וזאת בניגוד לקנייה מאדם פרטי, בה נדרש הקונה לשלם במזומן את כל הסכום), דבר המקל על מימון הרכב. אולם יש לזכור כי משבר כלכלי עשוי אף לפגוע בחברות הליסינג לכן יש לעשות עסקת ליסינג בכלל וכזו המתבצעת בעת משבר כלכלי בפרט, עם חברה וותיקה, בעלת אמינות עסקית, איתנות פיננסית ויציבות כלכלית.

בשורה התחתונה - בחנו היטב את העסקה
בעת משבר כלכלי בכלל ומשבר הקורונה בפרט, על כל לקוח לשקול היטב את צעדיוו להבין שלא ניתן לדעת מראש כיצד המשבר ישפיע על מחירי הרכבים, מלאי הרכבים ואת צפי מחירי הליסינג העתידי. פתרונות גישור זמניים, המוצעים בתקופות אלו על-ידי חברות הליסינג, יכולים להיות עדיפים עד "חלוף הסערה". בנוסף רצוי שכל עסקת ליסינג עתידית תיבחן גם על-ידי אנשי מקצוע פיננסיים שיעריכו מעבר למצב העסק האם זה הזמן הנכון לפנות לעסקת ליסינג חדשה אולי להישאר עם הרכב הקיים ולפרוס מחדש את החוב על מנת להקל על התשלומים. יתכן שעדיף לעשות עסקת ליסינג על רכב משומש. חשוב שהלקוח ישב עם מנהל/ת תיק לקוחות וייבחן לעומק את האפשרויות העומדות לפניו ולבחון כל עסקה "בזכוכית מגדלת", תוך חישוב ההשלכות והסיכונים השונים.

מנהלי הלקוחות של ליסקאר עומדים לרשותך בכל שאלה בטלפון 3900* ובסניפים שלנו בהתאם לתו הסגול
ניתן לפנות אלינו גם באמצעות פניה בטופס צור קשר.

 

* אי עמידה בתשלומים עלולה לגרור ריבית פיגורים והליכי הוצל"פ

כתבות ליסינג נוספות