יתרונות טרייד אין

לכל מי מאיתנו, שיצא אי פעם למשימה הכפולה, שתכליתה החלפת המכונית הישנה בחדשה, זכורה מן הסתם חוויה שאינה מרנינה או מרעננת במיוחד. רבים מן המוכרים-קונים הללו מעידים על תהליך ממושך ומתיש, שגזל מהם זמן יקר ואנרגיות. עסקאות טרייד-אין, שבהן הקנייה והמכירה מתבצעות שתיהן בו-זמנית ובאותו המקום במה שמכונה one stop shop, באופן מקצועי ואמין, מסוגלות לחסוך לאדם מן השורה סדרת טרטורים ארוכה המזומנת לו, כשהוא יוצא לבדו לחפש את המכונית הבאה שלו.

מה זה "טרייד אין"?
טרייד אין או בשמה העברי רכישה בהמרה, היא למעשה שיטה שבה יכול לקוח להכנס עם רכבו הישן להגיע לרכב חדש על ידי המרה בתוספת תשלום עבור הגעה לרכב החדש.
למעשה הטרייד אין הוא המסלול הנוח ביותר כדי לעבור מרכב ישן לרכב חדש מכמה סיבות:
ראשית מבחינת טירחה, הלקוח לא צריך ללכת לפרסם את הרכב, להוציא אותו למכירה, ללכת לבדיקות עם לקוחות, לעשות העברת בעלות, זו טירחה די גדולה. ואח"כ ללכת במקביל לרכוש רכב חדש, גם אותו לקחת לבדיקה גם ממנו לבצע רישום וכל מה שקשור להעברת בעלות. אכן מדובר בטירחה די גדולה.

למי מתאימה עסקת טרייד אין?
טרייד אין לרכב הינו פתרון יעיל במגוון מצבים למשל, כאשר לקוח אינו מעוניין להחזיק במקביל שני רכבים עד למכירת הרכב הישן בשל ההוצאות הכפולות והמשך ירידת ערך. דוגמה נוספת היא כאשר הלקוח חושש למכור את רכבו ולהישאר תקופה מסוימת ללא רכב.או למשל, כאשר לקוח מעדיף לחסוך בזמן ובכסף בעת חיפוש אחר רכב בשוק המשומשות ובמפגש עם מוכרים פרטיים.

למה טרייד אין?
קניית רכב מאדם פרטי כרוכה באמון גדול בין המוכר והקונה. המהימנות, האיכות והביטחון הם עניין של חתול בשק במרבית המקרים. לקוח שמעוניין לשדרג את רכבו מוטב כי יחסוך את אי הנעימות במפגשים עם אנשים זרים, הטרחה הכרוכה בחיפוש רכב, הזמן והמשאבים הדרושים כדי לבצע את העסקה.

שי הרשקוביץ, מנכ"ל ליסקאר עונה על שאלות בנושא טרייד-אין:יתרונות עסקת טרייד-אין

חיסכון בזמן ובמאמץ
חיפוש ופרסום מודעות בעיתונים, שיחות הטלפון המרובות, איתור כתובת והתרוצצות בין יעדים שונים ברחבי הארץ כדי לפגוש בכל פעם אדם אחר ומכונית שונה, נסיעות עם המוכר או הקונה למכוני בדיקה וסידורי העברת הבעלות והביטוח לרכב - כל אלה נחסכים בעסקת טרייד אין. מתוך עשרות ומאות מכוניות, העומדות למכירה, גדולים הסיכויים למצוא במקום מכונית אחת לפחות, ההולמת את צרכיו ואת אפשרויותיו של הלקוח. גם הבדיקות לרכב, ובסופו של דבר גם סידורי העברת הבעלות וביטוח הרכב, מבוצעים במקום ומיד.

פתרון דילמת העיתוי
מי שמעוניין בהחלפת רכבו, נאלץ לא פעם להתמודד עם בעיית תזמון, קניית רכב לפני מכירה מצריכה מקורות מימון שלא תמיד קיימים בנמצא, ומעמידה את הקונה בפני מצב שבו עליו להחזיק במקביל שני כלי רכב לתקופה בלתי ידועה מראש. מצב הפוך שבו המכירה מתבצעת לפני הקנייה, יכול להביא למחסור בכלי תחבורה זמין לניידות באופן כללי או לצרכי עבודה. לשני המצבים, הן אחזקת שתי מכוניות במקביל או חסרון בכלי תחבורה, עלולה להיות משמעות כלכלית. עסקאות טרייד אין, מעצם טיבען, חוסכות את ההתלבטות ואת הבעיות, הנובעות מתזמון לא מוצלח.

אמינות, שקיפות, אחריות
מעבר לנוחות הקנייה, ישנם מצבים רבים בעסקאות בין שני פרטים, שבהם רב הנסתר על הגלוי. הקונה עלול להיתקל במצב שבו שאלות חשובות נותרות ללא מענה, אין הסבר ראוי לשמו לפגמים ברכב, המוכר אינו יודע להעריך את צריכת הדלק, השמן וכו', הוא חושש להעמיד את הרכב לרשות הקונה הפוטנציאלי לצורך נסיעת מבחן, מסתיר מידע על תאונות ובעיות ברכב ועוד כהנה וכהנה. בסופו של דבר, מדובר באדם זר לחלוטין, נטול מחויבות, שיכול גם להיעלם מהשטח, דקה לאחר שמכר לך את מכוניתו. בעסקאות טרייד-אין שנערכות בחסות חברות רכב מוסמכות ומקצועיות סכנות מעין אלה פחותות בהרבה, ומדובר, על פי רוב ברשת גדולה, שניתן יהיה למצוא אותה באותו מקום גם מחר, למכונית החדשה יש "אבא" ויש למי לפנות לפתרון בעיות או לשאלות. כלי הרכב עוברים טיפולים לפני שהם מועמדים לתצוגה, וקיימת שקיפות על פי חוק בנוגע להיסטוריה שלהם ולגילוי נאות על מצבם. הרוכש מקבל רכב בדוק ומתוקן, שמועבר עם ספר טיפולים לאימות המידע.

ייעוץ
לאדם מן השורה היוצא לרכוש, למשל, מכונית מיד שנייה מידיים פרטיות, אורבת תמיד סכנה של קניית "חתול בשק". גם מעבר לכך, יכול לקוח תמים לבחור באפשרות הסבירה הראשונה המוצעת לו, למרות שאינה עונה באופן מושלם לצרכיו. בקניית רכב באמצעות טרייד-אין הסיכון לכך קטן. חברות העוסקות בטרייד-אין מחזיקות יועצים, שזו מומחיותם, שיעזרו ללקוח לבחור באופציה המתאימה לו ביותר.

אפשרויות מימון נוחות
טיבה של העסקה, המאפשרת תשלום על המכונית החדשה באמצעות הישנה, מקל, לא פעם, באורח משמעותי, על מימון העסקה. במצב כזה, לא נוצר מצב, שבו חשבון הבנק האישי נקלע למשיכת יתר ונפגעים מסגרת האשראי והאובליגו הקיים בבנק. מאחר שהצד השני לעסקה הינו גוף עסקי גדול ולא אדם בודד, פתוחות בפני הלקוח גם אפשרויות מימון אחרות כגון פריסה נוחה לתשלומים. חברות ליסינג, למשל, מאפשרות גם ללקוחות המבצעים אצלן טרייד אין, להצטרף למסלול ליסינג מימוני וליהנות מכל יתרונותיו, כולל האפשרות להשתדרג בפעם נוספת בסופו של המסלול ולהתקדם לרכב חדש יותר, בתנאי המימון הנוחים של החברה.

לסיכום, חברות רכב, שמקיימות שירות טרייד-אין, מתחייבות לשלם ללקוחותיהן עבור רכבים משומשים מחיר מחירון או קרוב לכך ככל שניתן. מצד שני הן לעיתים מבצעות מכירת רכבים במחירים שאולי ניתן היה להוזילם במשא ומתן עצמאי. למרות זאת, בהתחשב בחיסכון הבלתי מבוטל של זמן, ימי עבודה, הוצאות דלק, תשלומים עצמאיים עבור בדיקות במכוני הרכב, בשקלול תנאי המימון הנוחים, הביטחון ברכישה והראש השקט - הרי שקנייה בטרייד-אין עשויה להיות משתלמת הרבה יותר.

בשורה התחתונה, כאשר מחפשים פיתרון מהיר ויעיל לשדרג את הרכב עם מינימום התעסקויות ומקסימום תועלת - עסקת טרייד אין לרכב בהחלט עונה על כל הצרכים. 

כתבות ליסינג נוספות